Stranice

srijeda, 2. ožujka 2016.

Za sve ljubitelje cvijeca-Pravi izbor za velike saksije...

Teško je zamisliti baštu, terasu, pa i najmanji balkon bez lepih saksijskih biljaka. One čitavog leta oplemenjuju prostor bojom i mirisima, a mogu da posluže kao paravan koji štiti od neželjenih pogleda i kao zaklon od vetra.  Izbor ovih biljaka je veoma bogat, a najpopularnije su palme, oleanderi i hortenzije. 




Procvetalim petunijama uklanjajte suve cvetove i listove, jer se biljka tako podmlađuje i još bujnije cveta

Petunije se lako gaje
Ako petunije sadite u velikom sudu, obavezno stavite malo masniju zemlju i redovno ih prihranjujte. Jedino tako ćete od maja do novembra uživati u njihovom nežnim i lepim cvetovima bez mirisa.
Uklanjajte suve cvetove i listove, jer se biljka tako podmlađuje i još bujnije cveta.
Ovo je otporna biljka koja voli sunce, ali neke vrste, naročito one plave boje, bolje uspevaju na senovitim mestima. Redovno ih zalivajte, kada se zemlja na površini osuši.
• Petunije su otporne biljke, ali ih najčešće napadaju lisne vaši. U tom slučaju prskajte ih odgovarajućim preparatima koji se prodaju u poljoprivrednim apotekama.


Oleander se najbolje prima ako kradimice otkinete pelcer
Oleander zato što najbrže raste
Ovaj lepotan s mora dobro uspeva u sobnim uslovima, a od juna do oktobra cveta i pleni opojnim mirisom i na otvorenom.
Za vreme velikih vrućina svakodnevno ga zalivajte i tanjirić ispod saksije punite vodom. Svake dve nedelje ga prihranite nekim tečnim đubrivom za cvetnice.
Oleander brzo raste, od 25 do 30 cm godišnje, pa u odgovarajućoj sobi može da dostigne i dva metra. Ako ga držite na terasi, osim raskošnih i mirisnih cvetova, pružiće vam i zaštitu od pogleda i udara vetra.
• Oleander se presađuje pre velikih vrućina, jedanput u dve-tri godine u dva do tri broja veću saksiju.
• Orezuje se svake jeseni. Orezivanje obavljajte sa zaštitnim rukavicama jer su sokovi oleandera otrovni.
• Razmnožava se vršnim reznicama. Isecite grančicu ispod trećeg reda listova, donje listove uklonite, a reznicu stavite u flašu s mlakom vodom.


Dok hortenzija raste i cveta, jednom nedeljno dodajte joj tečno đubrivo za cvetnice iredovno menjajte površinski sloj zemlje u saksiji

Otporne hortenzije
Loptasti cvetovi ovog žbuna ne mirišu. Međutim, oni zaista plene svojom lepotom. Hortenzija je jako otporna iako traži dosta vode.
Ako je zemlja u saksiji suva, cvetovi će brzo klonuti, ali će se brzo i povratiti, čim zalijete biljku. Ipak, nemojte je često ostavljati suvom jer je to iscrpljuje.
U velikoj saksiji hortenzija može da poraste i do 60 cm visine i isto toliko širine, a posađena u bašti dostići će visinu i širinu od jednog metra. Cvetovi hortenzije su najčešće prirodno ružičasti, ređe beli, ali ako biljku zalivate aluminijumskim sulfatom, cvetovi će postati plavičasti.
Na terasi i bašti hortenzija cveta od juna do avgusta.
• Iako joj treba dosta svetla, ne bi trebalo da stoji na direktnom suncu, pa je pogodna za senovite delove bašte ili balkona.
• Ako vam se učini da se biljka u saksiji suši, svaki drugi dan celu saksiju uronite u vodu na 10 minuta, a prijaće joj i orošavanje prskalicom.
• Posle zalivanja ispraznite tanjirić. Iako hortenzije vole vodu, ne preterujte.      izvor:zena.blic.rs

Nema komentara:

Objavi komentar