Gravesova bolest, Hashimotov sindrom
Od hipotireoze, koju smo već objasnili, danas boluje 80 posto pacijenata koji imaju problema sa štitnjačom. Osim debljanja i umora, simptomi su tog poremećaja hladne ruke i stopala, osjetljivost na hladnoću, depresija, suha koža, glavobolje, opadanje kose... No problemi sa štitnjačom mogu nastati i zbog hiperprodukcije hormona (primjerice Gravesove bolesti), kad tijelo počne „izgarati“ od ubrzanog metabolizma.
Tresete se, srce lupa, gušite se, oči vam se izboče izvan očnih jabučica, mršavite i trpite još niz drugih neugodnih simptoma. Neću vam reći što vas grozno čeka ako se ne budete na vrijeme liječili. Dobit ćete lijekove koji blokiraju proizvodnju hormona, a onda ćete biti kandidat za vađenje štitnjače ili uništavanje štitnjače radioaktivnim jodom (sjetite se Janice ili Blanke).
U tom trenutku morate shvatiti da imate autoimunu bolest i da se ona liječi jednako kao i sve druge autoimune bolesti: uklanjanjem uzroka koji su često povezani s našim životnim stilom. Jednako je i s autoimunom bolesti koja se naziva Hashimotov tireoiditis, samo što tu štitnjača ne stvara hormone, nego se deblja i buja.
I sad dolazimo do jednostavnijeg dijela priče. Prirodno liječenje svih autoimunih bolesti štitnjače jednako je i mnogi su ih uspjeli izliječiti sami! Drugim riječima, dijagnoza poremećenog rada štitnjače ne mora značiti da ćete cijeli život morati trošiti hormone ili druge lijekove – ali ako ništa ne napravite za sebe, to je, nažalost, vaša doživotna presuda. Ne moram vam ni govoriti da pojedinci razviju rezistenciju na nadomjesne hormone, tj. nakon nekog vremena oni prestanu djelovati. Zato je bitno odmah početi mijenjati životni stil koji je doveo do bolesti.
Veza štitnjače i nadbubrežne žlijezde
No da ne biste krivo shvatili: ako trenutačno ne možete ukloniti uzrok, morate se prikloniti standardnoj terapiji konvencionalne medicine. Ni u kojem slučaju nemojte odbacivati farmakološko liječenje ako niste spremni promijeniti svoje navike ili životne okolnosti. Moj je savjet da započnete sa standardnom terapijom, ali istodobno počnete raditi i dvije stvari koje su najvažnije za vraćanje štitnjače u ravnotežu: jačate svoje nadbubrežne žlijezde i održavate crijeva u zdravom okruženju.
S vremenom, kad ojačate i shvatite da ste dovoljno snažni, vaše će tijelo – gle čuda – opet proraditi i više vam neće trebati terapija! To rijetko viđam u svojoj praksi jer pacijenti ne znaju dovoljno o svojoj bolesti i vjeruju da imaju kroničnu neizlječivu bolest.
Jačanje nadbubrežnih žlijezda isto je što i kontrola stresa. Nadbubrežne žlijezde zadužene su za proizvodnju kortizola, koji kontrolira našu snagu, naše performanse, daje nam energiju i entuzijazam. No kad je lučenje kortizola pojačano (usred stresa), dolazi do zamora nadbubrežnih žlijezda i njihova ispadanja iz ravnoteže. Razne vrste meditacije, joga, disanje, vođene relaksacije – samo su neke metode koje vam mogu pomoći da te žlijezde vratite u ravnotežu.
Važno je i dovoljno spavati, dovoljno vremena posvećivati sebi i svojim potrebama te slušati mudrost svojeg tijela – ne tjerati ga preko granica izdržljivosti. Drugim riječima, ako pijete više od jedne kave dnevno i ne poznajete blagodati sieste i opuštanja, vrijeme je da odmah preispitate svoje navike jer će vaše tijelo prije ili kasnije platiti danak.
Crijevna sluznica
O liječenju crijevne sluznice, koja je odgovorna za autoimunitet, u posljednje se vrijeme također sve više govori. Pod utjecajem nepovoljnih faktora (fizičkih, psihičkih, emotivnih), u tijelu se odvijaju kemijske reakcije koje mogu prouzročiti otvaranje crijevne sluznice (tzv. propusnost crijeva) i propadanje zdrave bakterijske flore. Sve to dovodi do prodiranja čestica hrane u krvotok i povećane aktivnosti našega imunosnog sustava, koji takve čestice smatra stranim tijelom i napada ih.
Kad se to neprestano ponavlja, naš imunosni sustav postane preaktivan te počne napadati i vlastito tkivo, što dovodi do autoimunih bolesti. U istraživanjima je dokazano da su gluten (posebno u proizvodima od pšenice), kravlje mlijeko i kvasac tvari koje najčešće podržavaju takvo oboljenje sluznice. Eliminacijom tih namirnica i uvođenjem velikih količina zelenoga lisnatog povrća i biljnih ulja, antitijela na štitnjaču bivaju drastično smanjena. U jačanju crijevne sluznice mogu pomoći i probiotici iz fermentiranih namirnica poput kefira i kiselog zelja.
Sve bolesti počinju u crijevima
Liječenje poremećaja štitnjače može se, dakle, svesti na ova dva principa: smanjenje stresa i vraćanje crijevne sluznice u ravnotežu. A toliko je bolesnih ljudi! Što mislite zašto? Prije svega zbog neznanja i neinformiranosti. Štitnjača je samo jedna žlijezda u tijelu i poremećaj njezina rada znači da je nešto drugo već prije bilo jako narušeno. Zato samo supstitucijom ili blokadom hormona nećemo postići mnogo.
Liječiti treba uzrok, a on je u bolesnim crijevima i u modernome životnom stilu.
Nema komentara:
Objavi komentar