četvrtak, 14. travnja 2016.

Roditelji, pročitajte ovo: Od hipertenzije boluju i deca, a ovo je najbolja preventiva!

Od hipertenzije boluje dva do pet odsto dece u svetu, a u našoj zemlji od visokog krvnog pritiska dva puta češće oboljevaju dečaci. I to nije jedina srčana bolest koja pogađa mališane. A da do oboljevanja ne bi došlo, za decu je najvažnija prevetiva. O njenim najboljim merama, za portal "Žena" govori dr Sergej Prijić, pedijatar-kardiolog.



Brinite o zdravlju najmlađih . na pravi način!
- Arterijska hipertenzija nije oboljenje na koje ekskluzivno pravo imaju odrasle osobe i zbog toga je važno da se kod sve dece starije od tri godine redovno meri krvni pritisak na sistematskim pregledima i po potrebi koristi dvadesetčetvoročasovni monitoring - kaže asist. dr sci. med. Sergej Prijić sa Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta "Dr Vukan Čupić. 

- Važno je znati da se vrednosti krvnog pritiska kod dece menjaju sa uzrastom i da je povezan sa
telesnim proporcijama, pre svega sa telesnom visinom - izdvaja lekar Priljić.
Kako dodaje kardiolog, hipertenzija može da bude primarna bolest, ali takođe može da nastane i kao posledica prethodnog oboljenja.

- Pre puberteta povišen krvni pritisak nastaje uglavnom kao posledica oboljenja bubrega,  nadbubrežnih žlezdi ili koarktacije, odnosno suženja aorte, a  posle puberteta deca imaju hipertenziju uglavnom kao primarnu bolest - objašnjava dr Priljić, načelnik Službe za naučno-istraživačku i obrazovnu delatnost na Institutu.

Uz to znatno veći rizik da obole od hipertenzije imaju gojazna deca. 


Šta odaje  visok krvni pritisak kod dece?

- Često se dešava da hipertenziju ne odaju nikakvi simptomi,  a ako se pojave, najčešći su glavobolja, zamagljenje vida, zamaranje i krvavljenje iz nosa - izdavaja kardiolog.

Kako lečiti hipertenziju kod mališana?

Zdrava ishrana, koja podrazumeva smanjen unos soli i masnoća, izbegavanje stresnih situacija i fizička aktivnost preporučuju se kao lek u onim lakšim situacijama.

-  Kod onih težih, a kad pomenute metode ne daju rezultate, lečenje se odvija antihipertenzivnom terapijom jer povišen krvni pritisak može da bude povezan sa oštećenjem samog srca i krvnih sudova, ali takođe sa oštećenjem bubrega, očiju i mozga - naglašava.

Hipertenzija i deca u Srbiji

- Praksa pokazuje da je učestalost arterijske hipertezije u porastu i to pre svega zbog povećanja prevalencije gojaznosti u dečjem dobu. Podatke o većem oboljevanju dečaka otkrila je analiza u Institutu za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Republike Srbije, koja govori i da je  prekomerena telesna masa prisutna kod više od polovine obolelih - ističe.


Preventiva koja ne sme da se zaboravi

Arterijska hipertenzija koja se javi u detinjstvu donosi dugotrajni rizik koji znači jedno - rano otkrivanje bolesti, lečenje na vreme i neophodnu prevenciju.

-  S obzirom na navedeno, preventivne mere u  prvom redu treba da budu zasnovane na  multidisciplinarnom pristupu čiji cilj bi trebalo da bude redukcija prekomerene telesne mase kod s dece - savetuje lekar.

Ostale bolesti kod mališana

Pažnju zahteva hipertenzija, ali i ostale srčane bolesti od koje oboljevaju najmlađi.


- Tu spadaju urođene srčane mane, kardiomiopatija, zapaljenjea srčanog mišića i srčane ovojnice, poremećaj srčanog ritma. U kardiološkoj službi Instituta za majku i  dete na godišnjem nivou se evaluira oko 10.000 dece koja imaju probleme sa srcem. Mi danas uspešno primenjujemo najsavremenije dijagnostičke metode kod bolesnika sa  kompleksnim oboljenjima srca, kao i savremene metode u lečenju koje podrazumevaju primenu interventnih kardioloških procedura i kompleksnih operacije kod dece sa urođenim srčanim manama - kaže lekar.

Gojaznost sve veća opasnost

- Danas se procenjuje da je oko 20 odsto dece gojazno i da je u riziku za razvoj metaboličkog sindroma X, koji pored arterijske hipertenzije obuhvata i poremećaj metabolizma masti i šećera na ćelijskom nivou.

- Deca sa metaboličkim sindromom X izložena su povećanom riziku od raznih bolesti u kasnijem životnom dobu.

- To opravdava hipotezu da su gojazna dece u perspektivi bolesne odrasle osobe.   http://zena.blic.rs/

Nema komentara:

Objavi komentar