četvrtak, 28. siječnja 2016.

Korisno procitati-Maligni tumori štitne žliezde...

Tireoidni tumor se razvija usljed abnormalnog rasta ćelija štitne žlezde. Štitna žlijezda luči hormone koji regulišu metabolizam i regulišu nivo kalcijuma u organizmu. Tireoidni tumori su češći kod žena nego kod muškaraca. Ljudi koji su izloženi visokom nivou zračenja na vrata i imaju porodičnu anamnezu tumora tireoidne žlijezde i gušavost (uvećanje štitne žlezde) su u većem riziku od razvijanja tumora  tireoidne žlezde.

Postoje četiri vrste tumora tireoidne žlezde:

Papilarni tireoidni karcinom

Tumor koji nastaje u folikularnim ćelijama i obično se sporije širi. To je najčešći tip tumora tireoidne žlijezde i može biti potpuno izliječen ako se rano postavi dijagnoza.

Folikularni karcinom štitaste žlezde

Tumor koji se razvija u ćelijama folikula, agresivniji je od papilarnog. Ako se na vrijeme postavi dijagnoza, u potpunosti može biti izliječen.

Medularni karcinom štitne žlijezde

Tumor koji se razvija iz C -ćelija (parafolikularne ćelije) štitne žlijezde. One proizvode abnormalno visoke količine hormona – kalcitonina. Uspešnost liječenja određuje se provjerom kalcitonina u serumu, što se koristi i u praćenju i u potrazi za mogućim recidivom. Stopa petogodišnjeg preživljavanja kod invazivnog medularnog karcinoma je 50%.

Anaplastični tireoidni tumor

Tumor koji nastaje iz folikularnih ćelija štitne žlijezde i raste i širi se brzo na druge dijelove tela. To je najređi tip ali najagresivniji oblik tumora tireoidne žlezde, prosečno preživljavanje je 6 meseci.

Kako se rak razvija, može se primijetiti čvorić ili oticanje u prednjem delu vrata , bol u vratu ili grlu , teškoće u gutanju ili disanju, kašalj, promuklost i promene u glasu.

Nema komentara:

Objavi komentar