nedjelja, 14. veljače 2016.

Kalendar radova u voćnjaku...-BRIGA I RADOVI U VOCNJAKU...

BRIGA O VOCNJAKU ZIMI

JANUAR:
Ako vrijeme to dozvoljava i zemlja nije zaleđena, unaprijed se pripremaju rupe za presađivanje loze, voćki i drveća. Orezuju se: malina, jabuka, borovnica, kruška, ribizl i ogrozd. Provodi se čišćenje debla. Tako se otkivaju brojni paraziti (odrasli ili u jajašcima) koji zimuju u pukotinama kore.
FEBRUAR:
Trenutak je za orezivanje voćnjaka. Orezuju se voćke marelice, dunje, jabuke, maline, mandarine, murve, borovnice, kruške, breskve, ribizla, šljive i ogrozda. Svake 2- 3 godine potrebno je proprijediti trešnje i lješnjak. Pripremaju se tereni za proljetnu sadnju te sređuje i čisti cijeli voćnjak. Za zaštitu jabuke i kruške dobro je izvesti radnje preventivnog karaktera protiv crvenih pauka i štitastih uši. Na breskvi i marelici se mora intervenirati u prevenciji gljivičnih oboljenja. Preporuča se korištenje proizvoda na bazi bakra koji su vrlo efikasni i nisu toliko štetni.
MART:
Cijepe se jabuka, kruška, badem i sve koštunice. Nadohranjuje se i raspoređuje gnoj, čisti teren i ponovno se obanavlj sloj od uvelog lišća ispod krošnji. Kada su voćke na kraju vegetacijskog mirovanja i kada počnu izbijati pupoljci (ne za vrijeme cvatnje) pravi je trenutak za izvođenje prvih preventivnih mjera protiv bolesti i štetnika. Presađuju se drveće i grmovi za nove sadnje te se , koristeći mladice, razmnožavaju malina i kupina.

RADOVI U VOCNJAKU TOKOM PROLJECA

APRIL:
Režu se mladice malina, lješnjaka i kestena. Završava se cijepljenje dunje, jabuke, kruške, i koštunica (marelice, trešnje, nektarine, breskve i šljive).
MAJ:
Na tlo se postavlja folija za jagode sa rupama. Izvodi se zeleno obrezivanje i prorijeđuju se voćke koštunica. U pravilu se uklanjaju mladice koje rastu na deblu stabla.
JUNI:
Posvetiti pažnju voćkama koje u fazi sazrijevanja često postaju ukusni cilj za ptice. Uz postavljanje mreže protiv tuće dobro je zaštititi voćnjak i mrežama za zaštitu od ptica. Obavlja se zelena rezidba i počinje berba ranih sorti.

BRIGA O VOCNJAKU TOKOM LJETA I POCETAK BERBE

JULI:
Bere se voće mjeseca kojeg spremamo u zamrzivač, u alkoholu ili za spravljanje marmelade, želatina. Izvodi se zeleno orezivanje kako bi se uklonili izdanci koji suviše brzo rastu i koji su se razvili na deblima i glavnim granama jabuke i kruške. Izvodi se ljetno orezivanje marelice, trešnje, maline, lješnjaka, breskve, ribizla, kupine i drugih voćnih grmova. Teren se površinski obrađuje kako bi ga održali mekim, smanjili isparavanje vode i obuzdali rast korova.
AVGUST:
Nastavlja se s radnjama kontrole hvatanja insekata posljednje generacije u zamkama s feromonima. Jabučni savijač koji uzrokuje crvljivost plodova, ovisno o toku godišnjeg doba, može još uvijek uzrokovati nepopravljive štete upravo pred berbu. Kada su voćnjaci puni voća, dobro je osigurati oslonce za podupiranje grana kako bi se spriječio mogući lom grana zbog prevelikog tereta.
SEPTEMBAR:
Bere se voće za konzerviranje: šljiva, kruška, dunja, jabuka, lješnjak, badem, orah itd. Cijepe se: dunja, jabuka, kruška i koštunice. Gnoje se i obrađuju tereni (izravnjavanje, prekopavanje itd.) kako bi ih pripremili za novu sadnju. Uklanjaju se zamke s feromonima.

BERBA I RADOVI U VOCNJAKU TOKOM JESENI

OKTOBAR:
Završava se berba voća za konzerviranje. Budući da kruške i jabuke dugo zadržavaju svoj miris i ne smežuraju se brzo, peteljka se može umočiti u vosak. Siju se u zemlji ili ispod pijeska plodovi koštunica kako bi dobili nove biljke. Prema kraju mjeseca sade se novi drvoredi malih voćki koristeći zakorijenjene mladice razvijene na starim biljkama. Kada lišće voćki opadne za dvije trećine, pristupa se prvoj zimskoj zaštiti na bazi proizvoda od bakra.
NOVEMBARi:
Obrađuje se tlo, gnoji se, sade se mlade voćke i provodi zaštita od niskih temperatura i zečeva. Prorjeđuju se krošnje bujnog drveća, kako bi se dobio tanji oblik. Uklanjanje grana je neophodno za zdravlje drveta jer dozvoljava pomlađivanje krošnje te bolje cvjetanje i stvaranje plodova. Sve grane koje se moraju ukloniti režu se što je moguće bliže izbijanju iz ogranaka ili glavne grane, kako bi ponovno uspostavili ravnotežu krošnje. Obrezuje se iznad mladice koja će osigurati nastavak grane i njezin budući razvoj.

DECEMBAR:
Nakon snijega mora se kontrolirati da nema preteških slojeva snijega na grani koja bi mogla puknuti. Kontrolira se uskladišteno voće. Ono koje je loše se uklanja, jer se plijesan širi na ostatak. Oko stabala voćaka postavljaju se zaštitne mreže i rukavci koje služe kao zaštita od glodavaca.

Nema komentara:

Objavi komentar