subota, 5. ožujka 2016.

Cajevi i bilje koji pomazu u lijecenju stitne zlijezde(korisni savjeti i recepti)

1.Kod povišene funkcije štitne žlezde preporučuje se sledeći čaj:
Uzmite dva dela nane, 1 deo korena valerijane i 1 deo šišarki hmelja. Ove sastojke dobro izmešajte. Dve kašike mešavine prelijte sa 2 čaše ključale vode. Čaj ostavite da odstoji, poklopljen, 30 minuta.
Pijte po pola čaše čaja, tri puta dnevno, tokom mesec dana.

2.Ako imate hipertireozu – povećanu funkciju štitne žlezde, pomoći će vam kapi od cveta crvenog gloga, koje se pripremaju na sledeći način:
Stavite cvetove crvenog gloga u teglu i prelijte ih 70% alkoholom, u odnosu 1:10. Teglu dobro zatvorite i ostavite da odstoji 7 dana. Nakon toga procedite sadržinu tegle i pijte 15-30 kapi, tri puta dnevno,  pre jela. Ovo je stari ruski lek.
Blagotvorno deluje pri povišenoj funkciji štitne žlezde, snižava krvni pritisak, otklanja tahikardiju i poboljšava san.

3.Ovaj recept nam je dao Igor Knjazkin, čuveni lekar iz Sankt Peterburga,  u emisiji o zdravlju na Prvom programu ruske televizije. Treba ga koristiti kod snižene funkcije štitne žlezde.

Uveče, pre  odlaska u krevet uzmite glavicu crnog luka i presecite je na dve polovine, tako da sok curi iz nje.

Štitna žlezda se sastoji iz dva režnja, levog i desnog, koji su povezani suženjem-istmus (latinski naziv: isthmus). Laganim, kružnim pokretima, izmasirajte ovim polovinama crnog luka prvo jedan režanj štitne žlezde, pa onda drugi. Zatim, bez ispiranja vrata, lezite u krevet, da ovaj sok deluje preko noći. Ovo je jednostavan način, kojim se  potpuno  bezazleno, bez štete za zdravlje, podstiču funkcije štitne žlezde.    izvor:prirodna-medicina

Torta nad tortama-(RECEPT)


Kako i sam naziv joj kaže “Torta nad tortama” upravo je takva. Zato ne razmišljajte puno nego je napravite!         Sastojci za 4 kore:
  • 18 belanaca
  • 20 kašika šećera
  • 18 kašika mlevenih oraha
  • 4 kašike brašna
  • 2 praška za pecivo
Fil:
  • 18 žumanaca
  • 1l mleka
  • 3 kašike šećera
  • 9 punih kašika brašna
  • 200 gr čokolade
  • 250 gr margarina
  • 200 gr šećera u prahu
  • 5 kašika mlevenih oraha
Još: 180 gr šlag krema od vanile, malo mleka da se isprskaju kore i dekoracija
Priprema:
 tepsija je 30 x 20 cm, ali sam ja pekla u velikom plehu od rerne 40 x 30 cm da ne bi četiri puta pekla kore.
Skratila sam postupak, pa pekla dva puta i presekla po široj strani koja je 40 cm i dobila odmah dve kore 30 x 20 cm pa imala dve kore dimenzija moje  djuveč tepsije. Tako možete i vi.
Ulupati 9 belanaca sa 9 kašika šećera da se dobije jaka pena. Dodati 9 kašika mlevenih oraha, 2 kašike brašna i jedan prašak za pecivo.
Suve sastojke polako žicom  sjediniti sa belancima.
Dok to radite rerna se zagreva na 200 stepeni.
U veliki plah staviti papir za pečenje i istresti celu smesu i staviti da se peče.
Staviti da se peče i smanjiti na 180 stepeni. Peći  oko 20 minuta pa izvaditi da se kora hladi. Kora je lepljiva pa da vas ne zavara da mislite da nije pečena. Treba da bude svetlo braon boje, ali zato pazite i da n prepečete, stvrdnuće se.
Dok se kore hlade pravite fil.
Stavite 800 ml mleka da provri.
Ostatak od 200 ml mleka, brašno, žumanca i šećer izmešajte.
Dok čekate da mleko provri izlomite čokoladu u jednu posudu, a u drugu stavite mlevene orahe.
Kada je mleko provrilo zakuvajte smesu i mešajte dok se ne zgusne.
Kada se zgusnulo sklonite sa vatre pa 2/3 istresite preko čokolade a ostatak prek ooraha, orasi će se tada taman upariti i nije potrebno da se popare mlekom kako sam videla u tom receptu, a čokolada će se kada je prelijete vrelim filom sa sama otopiti pa tako nema dodatnog otapanja na pari i gubljenja i vremena i materijala, nego odmah sve radimo.
Ostavljamo kada izmešamo čokoladni fil i ifil sa orasima da se skroz ohladi.
Kada su mlaki stavimo dodatno u frižider da se stegne a margarin držimo na sobnoj temperaturi.
Umutiti penasto margarin i šećer u prahu.

Izvadimo iz frižidera fil sa orasima, razbijemo ga mikserom i dodamo 1/3 ulupanog margarina i ulupamo.
Zatim izvadimo čokoladni fil pa ostatku margarina dodamo čokoladni fil i umutimo.
Umutiti šlag krem od vanile sa kiselom vodom ili mlekom, da bu čvrst, ali ne previše, da bi se mogao lepo razmazivati.
Ja uzmem tu djuveč tepsiju i obložim je folijom ili kesom, šta imam.
Stavim prvu koru, poprskam malo mlekom i stavim pola čokoladnog fila. Samo razmazujem da svuda bude jednako, nema potrebe za nekom preciznošću kao kad slažete kore na tacnu, preko premazemo trećinu šlag krema i poklopimo drugom korom koju isprskamo mlekom. Na drugu koru ide ceo krem sa orasima, pa trećina šlag krema. Treća kora, poprskamo je mlekom, ostatak fila sa čokoladom, ostatak šlag krema od vanile i poklopimo četvrtom korom koju isprskamo mlekom.

Preklopimo kesom ili folijom i stavimo u frižider 3 – 4h ili zamrzivač 2h.
Posle samo okrenemo tepsiju na tacnu a torta je perfektno namazana i sve ivice su ravne.
Dekoracija po želji.

Prijatno.                     IZVOR:domacirecepti.net

Kako očistiti vazduh i energiju u stanu: koju biljku staviti u koju prostoriju...

Sobne su biljke melem za onaj deo nas koji žudi za prirodom. Zelenilo, pokazala su brojna istraživanja, umanjuje stres, pomaže hiperaktivnoj djeci u kontroli ponašanja, poboljšava koncentraciju i raspoloženje...

Uz sve to, biljke u domu uveliko poboljšavaju kvalitet vazduha. Prema istraživanju američke agencije NASA, sobne biljke mogu iz vazduha da uklone čak 87 posto zagađivača, a promišljeno razmeštene pružaju više koristi, stoga vam otkrivamo koje su biljke najpogodnije za određenu prostoriju u domu
1. Spavaća soba – Aloe vera
Mudro je staviti Aloe veru uz uzglavlje jer, za razliku od brojnih drugih sobnih biljaka, ona tokom noći otpušta kiseonik, a pritom apsorbuje ugljen-dioksid. Ujedno čisti kiseonik od benzena i formaldehida, toksina koji se nalaze u brojnim sredstvima za čišćenje.

2. Kuhinja - hloforifitum (Chlorophytum)
Dok kuvamo, nastaje mnogo kuhinjskog dima i pare, pa će otporni zeleni ljiljan upiti deo „prljavog“ vazduha. Nije zahtevan kad je reč o vodi, svetlu i temperaturi, a uklanja ugljen-monoksid, koji se stvara kuvanjem na plinu, kao i ugljen-dioksid, smog, benzene i druge neželjene gasove koji se iz okoline uvuku u naš dom.

3. Trpezarija - palma areka
Ova biljka uklanja brojne toksične supstancije iz prostorije (formaldehid, trikloretilen, ksilen i dr.), a odličan je biljni ovlaživač vazduha. Prema NASA-inom istraživanju, palma areka visoka 1,8 m otpušta oko litar vode tokom 24 sata, što je čini odličnim konkurentom električnom ovlaživaču.

4. Dnevna soba – mirni ljiljan (Spathiphyllum Wallisii)
Jednostavna za održavanje, ova lepa sobna biljka ne samo da smanjuje štetna isparavanja hemikalija iz pokućstva, boja sa zidova i mirisa novog nameštaja nego eliminiše i štetna zračenja monitora i TV ekrana.


Izvor: Sensaklub

Gerber – uzgoj i njega

Gerber – jedan od najlepših cvetova

Gerber, latinski naziv (Gerbera) je predivno cveće koje se vrlo lako  uzgaja. Daje prelepe cvetove u raznim nijansama uglavnom pastelnih boja. Najčešće su boj: žućkasta, narandžasta, bela, roze i razne nijanse crvene boje.
Gerber potječe iz Afrike, Severne Amerike, sa Madagaskara i iz tropskih predela Azije. Ima oko 100 različitih vrsta gerbera a tridesetak raste u prirodi.


Ovo cveće, raste grmoliko u visinu od 20-40 centimetara. Listovi su veliki I zeleni, takodje, vrlo dekorativni.
Gerber se koristi kao rezano cveće. Na petom je mestu najčešće korišćenih biljaka kod cvećara, nakon ruža, karanfila, lala I hrizantema.

Nega i održavanje

Gerber je veoma lak za uzgoj i nije mu potrebna neka posebna nega. Prijaju mu sunčana i topla mesta, a dobro podnosi velike letnje vrućine.
Jedino je potrebno paziti da se zemlja u kojoj raste nikada potpuno ne osuši. Zato je stalno održavajte vlažnom. Gerbere redovno  treba prihranjivati, jednom u dve nedelje ili čak jednom sedmično gnojivom, naročito ako je biljka u periodu cvetanja.
Tokom zime, nemojte biljku prihranjivati, a zalivanje proredite. Dodajte samo onoliko vode da se zemlja skroz ne osuši.
Temperatura vazduha u prostoriji gde držite gerbere, zimi može da bude I nešto niža, najbolje negde oko desetak stepeni.

Gajenje gerbera

Gerber gajite na toplim i sunčanim mestima u vlažnom dreniranom zemljištu. Možete ga saditi i u kamenjarima, saksijama, baštama. Za domaće uslove, najbolji je baštenski gerber.
Noću se cvetovi gerbera zatvaraju ali se sa prvim zracima sunca opet otvaraju. Povremeno, biljka traži prihranu a pravilan uzgoj podrazumeva I redovno skidanje precvlih cvetova kako bi gerber imao dovoljno hranljivih materija za mlade cvetove.
Postoje niske i visoke vrste Gerbera, koje su podjednako zahvalne za uzgoj. Cvetaće od maja meseca do septembra, odnosno prvih hladnih dana. Gerber na jednom mestu može da živi do 4 godine. Posle toga, lagano odumire.
Profesionalni uzgoj gerbera, onih visokih vrsta pogodnih za rezani cvet,  je zahtevan i traži puno ulaganja I vremena.

Kako zalivati gerbere

Preko leta potrebno je obilno zalivanje, Ali pripazite da zemljište ne bude previše natopljeno jer će koren biljke početi da truli a biljka onda odumire.

Razmnožavanje

Gerber se razmnožava se na dva načina: podelom korena ili sadnjom semena.
Ako biljku razmnožavate deljenjem korenove mase to treba uraditi na proleće, u aprilu. Posle razdvajanja, posadite ih u nove saksije sa kompostom u koji ste dodali malo peska I treseta.
Dobro zalijte, i stavite na sunčano mesto.


Ako ste se odlučili za razmnožavanje semenom, seme posejte u zemlju satresetom i peskom. Seme treba pokriti samo tankim slojem treseta I ostavite na temperaturi od oko 15 stepeni. Seme će proklijati za oko dve nedelje. Presadjivanje sledi nakon mesec dana, kad biljčice  ojačaju treba da se pikiraju. Posle toga uzgoj se nastalja na otvorenom prostoru ili u saksijama.

Bolesti gerbera

Plamenjača može pogoditi gerbere i uzrok toga su gljive i drugi paraziti. Simptomi plamenjče su  propadanje korena, sušenje i propadanje biljke.

Da biste sprečili plamenjaču, sterilizujte tlo. Pepelnica gerbera je još jedna bolest koja ovu biljku može pogoditi. Simptomi pepelnice su sivkaste fleke po lišći gerbera. Zaštitite gerbere od ove bolesti provetravanjem prostora gde ih gajite I smanjenjem zalivanja. U slučaju jačeg oštećenja biljke, korisite fungicide.
Siva plesan je poznata bolest gerbera koja uzrokuje trulež cvetova. Bolest je česta kod gerbera u hladnim vlažnim uslovima, ali će problemi nestati kada jednostavno promenite ove uslove gajenja. U komplikovanijim slučajevima koristite fungicide.

petak, 4. ožujka 2016.

Najbolja zamena za kafu: Slatkiš i napici koji će vas razbuditi za tren!

Svako jutro ista priča. Pospani ste i treba vam brzinska dopuna energije, ali kafa vam više ne prija. Bez brige jer će ove namirnice imati potpuno isti efekat i biti savršen način da započnete radni dan.


CRNA ČOKOLADA


Ova vrsta čokolade zahvaljujući svojim sastojcima ima pozitivan uticaj na cirkulaciju i smanjenje upalnih procesa. Takođe, u jednom istraživanju grupa odraslih osoba sa sindromom hroničnog umora dobila je količinu čokolade sa 85 odsto  kakaa za osam nedelja, a na kraju testiranja kod svih je bilo primećeno manje umora. Ako želite zdravu čokoladu, nastojte da kupujete onu koja sadrži bar 72 odsto kakaa.

SOK OD CVEKLE


Ako želite da povećate izdržljivost, nema bolje stvari od soka od cvekle. Od svog voća i povrća, cvekla sadrži najveću koncentraciju azotnih oksida. Poboljšava povećanje aktivnosti i smanjuje umor, a potreba za potrošnjom kiseonika je manja.

HRANA BOGATA GVOŽĐEM

Jedna od najvažnijih funkcija gvožđa je dovođenje kiseonika do vaših ćelija, tako da, ako ga ne dobijate dovoljno, može doći do snižavanja nivoa energije, a moguće i do anemije. Gvožđe se nalazi u mesu, ribi, ali se može naći i u biljkama. Imajte na umu da konzumiranje kafe ili čaja može smanjiti apsorpciju gvožđa, pa bi bilo dobro da obrok bogat gvožđem konzumirate nekoliko sati nakon gore pomenutih napitaka.

ČAŠA HLADNE VODE



Simptomi dehidratacije su najčešće tromost i umor, ali i glavobolja i mogu se javiti nakon konzumacije alkohola. Zaboravite kafu i započnite dan sa hladnom čašom vode (pola litra) kako bi poboljšali rad metabolizma. Popijte još koju čašu tokom dana i telo će vam biti zahvalno.

ZDRAVI OBROCI

Jasno, za početak zaboravite čips i druge slične nezdrave stvari. Kad ne znate šta bi grickali uveče uz omiljenu seriju, napravite komadiće zdrave hrane. Na ovaj način ćete zadržati odgovarajući nivo energije, ali i raspoloženja. Takođe, ne preskačite obroke jer to nije dobro za telo. Jednostavno, hranite se zdravije.Svako jutro ista priča. Pospani ste i treba vam brzinska dopuna energije, ali kafa vam više ne prija. Bez brige jer će ove namirnice imati potpuno isti efekat i biti savršen način da započnete radni dan.   

izvor:zena.blic.rs

Kasna sadnja dugotrajnih cvjetnica( perena)


Ako vam se pojave praznine u leji, nema preteranog razloga za brigu ni kada prođe glavna sezona sadnje. S obzirom na bogat izbor kontejnerski proizvedenih biljaka, perene možete saditi i usred leta.

Pravo vreme za sadnju dugotrajnih cvetnica (perena) je u martu i aprilu. Na sreću, perena ima tokom cele godine, jer se – kao i druge kontejnerski proizvedene biljke – mogu saditi skoro tokom cele godine.

Nekoliko nedelja posle sadnje biljke se održavaju ravnomerno vlažnim. Ako nema kiše, trebalo bi ih orošavati ili zalivati. Onda će one da pouzdano napreduju. Velika prednost kasne sadnje je što je izbor biljaka olakšan, a kako tokom leta cvetaju mnoge sorte, trenutno se bolje vidi i kako će se biljke uklopiti u lejama.

Naš savet je da ne kupujte rascvetale biljke, već biljke koje imaju mnogo pupoljaka. Samo na taj način možete da uživate u njihovom rascvetavanju i punom cvatu. Pazite da prilikom popunjavanja praznina u leji ne oštetite susedne biljke i njihov koren. Bolje je da perene sadite u uske leje pomoću manjeg baštenskog alata nego ašovom.
Za sadnju su najidealniji tmurni dani. Kada je sunčeva svetlost jaka zemljište je suviše suvo i tvrdo. Osim toga sveže kupljene biljke brzo venu u saksijama i kontejnerima, ako duži period ostanu nezasadjene.    Izvor:lisa.rs

Ledena torta-(RECEPT)


Sastojci:
140 g i 6 žlica brašna
200 g i 8 žlica šećera
7 jaja
1,1 litra mlijeka
čokolada za glazuru
Priprema biskvita:

7 bjelanaca, 8 žlica šećera izmiksati i dodati 6 žlica brašna. Kad je pečeno preliti sa 1dl mlijeka.

Priprema kreme:
Izmiksati 7 žumanaca sa 200 g. šećera, dodati 140 g. brašna i kuhati u 1 l. mlijeka. Staviti kremu preko prethodno pripremljenog biskvita kojeg smo prethodno prelili sa mlijekom, a na vrh svega toga staviti čokoladnu glazuru. Sve dobro ohladiti i služiti hladno.

ZELENO ČUDO: Očistiće vas od teških metala, detoksikovati i rešiti vas infekcija i upala

Teški metali izazivaju razne zdravstvene probleme kao što su oboljenje bubrega, slabe kosti, srčane smetnje, čak i neke od najtežih bolesti. Peršun je poznat kao prirodni detoksikator organizma i samim tim na najlakši mogući način oslobađa telo od teških metala.

Preršun takođe pomaže u lečenju upala i infekcija. Pokazao se i kao borac protiv reumatodinog artritisa i natečenosti u zglobovima.

Ova mala zelena biljka obiluje kalijumom, kalcijumom, manganom, gvožđem, magnezijumom i vitaminom K.


Kako da koristite peršun: Može se koristiti na dva jednostavna načina. Da li se odlučili da ga naseckate i stavite u jelo ili dodate u smuti ili skuvate i pijete kao čaj, učinićete dobro za vaš organizam i osloboditi se teških metala.

Ženama koje muku muče sa celulitom savetuje se da skuvaju čaj od peršuna i piju ga u toku dana. Na ovaj način pokrenuće izbacivanje viška tečnosti i celulit će postati manje vidljiv.


Da biste se rešili upale: ½ šolje svežeg peršuna, 2 jabuke, 2 srednje sargarepe, 2 veze celera. Sve sastojke stavite u blender, izmiksajte i popijte, i tako svaki dan jednom dnevno.

Izvor: zena.blic.rs

Metafizička objašnjenja bolesti: Zubi su povezani s novcem, bubrezi s obitelji!


Ako ste od onih koji vjeruju kako se sve događa s razlogom, onda vam je potpuno jasno da su naše tjelesne manifestacije bolesti samo odrazi onoga kako se osjećamo u vezi s nama samima. Što nam i zašto naše tijelo poručuje možemo najlakše shvatiti ako to sagledamo iz metafizičke perspektive.
Ljudski organizam je jedinstvo uma, tijela i duše, koji funkcionira na vrlo jednostavan način, sve ovisi jedno o drugome i o savršenoj ravnoteži između to troje. Harmonijsko funkcioniranje cijelog sustava temelji se na činjenici da svi dijelovi djeluju u svom optimumu bez stresa. Kada se dogodi nešto što će sustav izbaciti iz ravnoteže u energetskim slojevima tijela, na jedan će ili drugi način to izmijeniti ravnotežu funkcija sustava i organizam će se naći u stanju stresa, stoga se svaka bolest ili bol može tumačiti kao izravna poruka koja objašnjava da je ravnoteža sustava poremećena. Mnoge bolesti ili blokade se pojavljuju na suptilnijim razinama tijela puno ranije nego što je to vidljivo na našem fizičkom tijelu, te čak i najmanji znak bolesti treba promatrati kao znak da sustav ne radi u svojim idealnim uvjetima.
Neke duhovne tradicije iscjeljivanja vjeruju da je bolest zapravo prijatelj duše jer će upravo to natjerati osobu na razmišljanje i rekonstrukciju cijelog svog života kako bi pronašao ozdravljenje. S ezoteričnog gledišta, bolest ili bol nije uzrok, već posljedica izlaganja, unosa, kvalitete i učestalosti disonantnih energija koje kruže oko nas. Dakle, bolest ili bol možemo gledati kao upozorenje na nešto što se odvija s nama, a što utječe na cjelokupni sklad duha, tijela i uma. U skladu s tim, s holističkog gledišta postoji objašnjenje za svaku bolest ili bol za određeni dio tijela:
KOSA – način na koji oblikujemo svoju kosu je najizravnija osobna izjava pojedinaca o njihovoj željenoj ulozi u životu. Često se taj izgled koji želimo prikazati suprostavlja s unutrašnjim tendencijama te se gubitak kose može podudarati s naglim promjenama u slici o samom sebi, često zbog traumatskih iskustava.
VLASIŠTE – se odnosi na duhovnu osjetljivost. Kao živo tkivo koje se nalazi na najvišem dijelu tijela odnosi se na kontakt s višom istinom. Stoga konflikti oko religijskih stavova, filozofije ili jakih psihičkih pojava s kojima se teško nositi mogu izazvati razvoj problema s kožom na vlasištu.
KOŽA – odnosi se na socijalnu osjetljivost. Svaka trauma ili konflikt može izazvati simpatičku reakciju na koži na mjestu na tijelu koje je povezano s područjem stresa. Holistički gledano, ekcemi, osipi ili bilo koji drugi problem s kožom proizlazi iz unutarnje osjetljivosti koja je suočena s velikim izazovom kojeg treba prevazići.
MOZAK i ŽIVČANI SUSTAV – obrada informacija i kako se nositi s njima predstavlja snažan utjecaj na naše živote. Kod preopterećenja s informacijama i konfliktnim idejama o stvarnosti, reakcija može biti simpatički odgovor mozga i živčanog sustava koji su odgovorni za obradu podataka, a manifestirat će se u vidu glavobolja, migrena, meningitisa i drugih bolesti i bolovima povezanih s živčanim sustavom.
LUBANJA – holistički gledano, naša sposobnost da budemo jedinstveni tip osobe smještena je u kostima lubanje. Ozljede ili bolesti koje pogađaju to područje ukazuju na poteškoće koje imamo kako bi ostali to što jesmo. Kako bi razriješili mogući problem s vlastitim indetitetom, potrebno je sagledati događaje ili okolnosti koje mogu prisiljavati na takve promjene.
LICE – prikazuje nečije istinske osjećaje. Iz potrebe prikrivanja ili opovrgavanja naših pravih osjećaja i prisiljavanja lica da izražava osjećaj koji nije iskren, lice može odgovoriti različitim simptomima u rasponu od djelomične paralize do upale, osipa, neuroloških tikova ili drugim abnormalnostima. Holistička je preporuka izražavati samo potpuno iskrene emocije iako to često zahtijeva promjene u međuljudskim odnosima.
UŠI – služe za primanje poruka i kao takve, stalno su opterećene primanjem poruka drugih osoba koje nam govore o svojim osjećajima, potrebama i mišljenju. Kada iz bilo kojeg razloga ne možemo primati te poruke ili im povjerovati, može se pojaviti simpatički odgovor u ušima i slušnom kanalu od zujanja u ušima, preko bolova i upala pa do gubitka sluha. Takve reakcije pokazuju da postoji prepreka s kojom se ne možemo nositi, a jedan od tipičnih primjera je bol u uhu kod djece koju doživljavaju zbog ne naviknutosti na količinu poruka koje dobivaju u učionici od strane drugih učenika, nastavnika i roditelja zajedno. Dok neki uvjeti sluha ne reagiraju na holistički tretman, općenito se preporuča uzeti pauzu u primanju poruka dok stres ne popusti. Treba napomenuti i da su neki slučajevi auditivnih abnormalnosti povezani s neobičnim psihičkim stanjima, uključujući i duhovnu komunikaciju.
OČI – za prepoznavanje objektivnih činjenica. Sukobi, između našeg unutarnjeg vida i činjenica koje vidimo, a zapravo ih ne želimo sebi priznati, mogu dovesti do simpatičkog odgovora u vidu boli, oslabljenog vida ili drugih poremećaja. U takvim slučajevima se preporuča priznati sebi istinu i vidjeti stvari više realnije. Napomena: postoje neke stvari koje možemo vidjeti, a koje osporavaju svaki konvencionalni pojam o stvarnosti. Bez obzira radi li se o halucinaciji, vidovitosti ili vizijama, ti se događaji mogu prihvatiti samo introspekcijom i povezivanjem tih događaja sa stvarnošću što može nadmašiti naša očekivanja i razumijevanje.
SINUSI – put kroz koji registriramo sublimalne poruke. Ljudi nisu uvijek u potpunosti otvoreni jedni prema drugima o svojim stvarnim osjećajima. Signali koji se odašilju usmeno i na tihoj, emocionalnoj razini se ponekad razlikuju. U takvim situacijama, sinusne šupljine u licu i lubanji mogu imati odgovor u obliku pritiska, blokade i infekcija koji nas informira da primamo pomiješane i oprečne signale. Holistička preporuka je komunikacija; ispitivanje drugih o njihovim osjećajima i izražavanje vlastitih, dok ne otkrijemo izvor pritiska.
NOS – osjetilo mirisa je jedno od osjetila kojim se služimo na animalnoj razini, instinktivno, no naš civilizirani način života nas nije naučio prepoznati njegovo puno značenje. Poznat kao najizravniji senzorni put u mozak, miris nas obavještava o razini naše sigurnosti, socijalne dobrodošlice i prirodne povezanosti s drugima. Kada pokušamo prevladati ovo instinktivno, ne svjesno znanje, možemo doživjeti odgovor u obliku krvarenja nosa, blokade, pritiska i drugih oblika poremećaja. Rješenje je osigurati svoj veći osobni prostor i okružiti se s ljudima i drugim “mirisima” u kojima ćemo samo uživati.
USNE – niti jedan drugi dio tijela ne odražava naše emocije kao usne. Nasmijane ili namrštene, otvorene od nestrpljenja ili drhtave od emocija, usne su gotovo barometar ljudskih osjećaja. Kada su naši osjećaji prema drugima teško traumatizirani, možemo doživjeti simpatički odgovor u obliku herpesa, upala ili drugih bolnih stanja pa čak i oštećenja živaca koji kontroliraju usne i usta. Holistička preporuka je iskrena komunikacija i povratak osjećaja društvene poželjnosti.
USTA, ZUBI I DESNI – ovo troje je povezano s prihodima, jer bez obzira na bogatstvo, svi mi živimo kako bi si priskrbili ono nužno – hranu, a za jedinstvo tijela, uma i duha svaka dobit zapravo znači – hranu. Stoga, kada prolazimo kroz financijski stres ili promijene, možemo doživjeti odgovor u obliku boli, infekcija ili drugih trauma zuba, desni ili unutrašnjosti usne šupljine. Kako bi riješili te probleme preporuča se smanjenje stresa povezanog s karijerom, financijama ili drugim poslovima povezanih s pribavljanjem “hrane”.
VRAT – u strukturalnom smislu, jedini pravi smisao vrata je da drži glavu, no u holističnom smislu, kada doživljavamo sukob između ideala i stvarnosti, možemo doživjeti bolove u vratu, upalu živca, poteškoće u okretanju glave ili probleme s vratnim kralješcima. Rješenje bi bilo pronaći načine kako smanjiti jaz između idealiziranja i činjenica – učiniti da ideali budu realniji ili stvarnost idealnija, ili oboje, sve kako bi uklonili napetost i ponovno držali glavu uspravno.

GRLO – ima jedinstvenu ulogu gutanja (hrane i pića) ili izražavanja (riječi ili zvukova), no ponekad se te dvije funkcije pomiješaju te počnemo “gutati riječi” (svoje ili tuđe). Simpatički odgovor može doći u vidu upale grla, gubitka glasa, pa čak i poteškoća s gutanjem, a rješenje bi bilo u razlučivanju radi li se o tome je li nam nešto ugurano niz grlo ili smo progutali riječi koje smo zapravo željeli izgovoriti. Ako ne prepoznamo i ne riješimo problem na vrijeme, moguće je i da se razviju i jake virusne ili bakterijske infekcije koje tada zahtijevaju liječničku pomoć.
RAMENA – služe za nošenje tereta i to je jedini dio tijela koji može nositi breme dugo vremena. Upravo taj smisao imaju i za jedinstvo tijela, uma i duha. Svaki puta kada smo pod stresom ili smo suočeni s promjenama, poput previše odgovornosti na poslu, možda ćemo doživjeti odgovor u obliku boli, gubitka snage ili upalama živaca tog područja. Preporuka je smanjiti obim posla iako je to lakše reći nego učiniti, u mnogim slučajevima. Često se osjećamo da baš mi moramo obaviti sav taj posao jer to drugi, kao, ne mogu i naše će se stanje naravno pogoršati, a umjesto toga bi trebali biti bolje kada shvatimo od kuda problem dolazi. Budući da masaža, grijanje, akupunktura, kiropraktika i drugi tretmani mogu smanjiti bol uzrokovan stresnim opterećenjem zbog posla, mnogi ljudi će i dalje pretjerivati s izdržavanjem unatoč tome što ih je tijelo savjetovalo da stanu. Na kraju, tijelo će insistirati da ovo opterećenje prestane, a kao krajnji rezultat će se javiti teška tjeskoba i distres.
GORNJI UDOVI – most do drugih. Kako dopiremo do drugih zavisi i od nas i od njih, problemi s dostizanjem ili težak odnos može uzrokovati traume koje će uzrokovati bol, slabost, ukočenost ili druge probleme u rukama. Holistička preporuka se odnosi na pronalaženje uzroka stresa i njegovo uklanjanje. To zahtjeva rad na sebi, a ponekad i na drugim osobama, s fokusom na odnos i povezanost.
ZAPEŠĆA – se odnose na stav prema društvenim odnosima. Svi imamo stav prema odnosima koji je vidljiv u korištenju zapešća pri postavljanju ruku u određene položaje. Kada se pojavi neki konflikt u našem stavu prema društvenim odnosima može doći do odgovora u obliku boli, upale zglobova, slabosti ili drugih abnormalnosti zglobova. Rješenje leži u otkrivanju traume i njenom ispravljanju kroz ponovnu izgradnju samopouzdanja i društvenog “držanja”.
RUKE I PRSTI – su naši alati za rad i za jedinstvo uma, duha i tijela predstavljaju naše zanimanje u životu. Što god da smo “stavili u naše ruke”, poput karijere, naš odnos prema tome se ogleda u snazi i zdravlju naših ruku i prstiju. Svaka iznenadna trauma ili promjena naših radnih vještina može uzrokovati odgovor u obliku boli ili drugih problema u rukama. Kao bi riješili te probleme potrebno je ponovno procijeniti vlastite profesionalne vještine i performanse, te potražiti manje stresan i ugodniji rad.
REBRA I TORZO – predstavljaju granicu našeg osobnog prostora. Ukoliko nam je taj osobni prostor narušen možemo doživjeti odgovor u obliku ozljeda, boli ili drugih problema. Holistička preporuka je utvrđivanje kako je narušen i pod kojim okolnostima, te naći način kako se tome prilagoditi ili kako to riješiti.
PLUĆA – osobni prostor emocija. Pritisak emocija ili višak emocionalne brige, kada ne možemo dobiti dovoljno prostora kako bi bili posve svoji, može izazvati odgovor u vidu problema s astmatičnim napadajima, kašljem, respiratornim infekcijama i drugim bolestima. Holistička preporuka je restrukturiranje načina života kako bi ponovno “prodisali”.
SRCE I ARTERIJE – ostanak u “protoku”. Svi smo mi vezani s osobama, mjestima i stvarima koje volimo ili kojima vjerujemo. Kada ovaj “protok života”, kojem smo predani na bilo koji način, postane ne održiv za nas, možemo doživjeti razne probleme vezane uz krvožilni sustav, od aritmije, srčanog udara na dalje. Preporuka je temeljito preispitivanje svojih obveza u životu; od karijere preko slobodnih aktivnosti do obitelji, te traženje područja obveza koje više ne podržavaju sretan protok života. Također je preporučljivo povremeno ažuriranje kako bi se smanjio učinak stresa na ove vitalne organe.
DIJAFRAGMA I OSRČJE – pokretačka snaga osobnih preferencija. Od mnogih ljudskih emocija, želja je među najvažnijim emocijama za našu sreću. Kada ne možemo dobiti ono što želimo, možemo postati ljuti, frustrirani, depresivni ili letargični te možemo očekivati simpatički odgovor od strane dijafragme ili osrčja. Holistička preporuka je ponovna iskrena procjena naših želja te pronalazak onoga što sprječava povratak osjećaja zadovoljstva.

METABOLIČKI ENDOKRINI SUSTAV – predstavlja poslušnost autoritetima. Svima nama vlada nešto što smatramo autoritetom, bez obzira predstavlja li to zakon, partnere, obitelj, tradiciju, božanski autoritet ili sudbinu. Ovi vladari vladaju nad nama kroz duboke psihološke utjecaje koji utječu na sekreciju endokrinog sustava žlijezda što dovodi do pretilosti, iscrpljenosti, nesanice te drugih metaboličkih promjena. Izlaz leži u ponovnom vrednovanju onoga što vlada nad nama, tražeći načine kako promijeniti njihov utjecaj na nas. Osnovna vodilja je da nitko od nas nije samo sluga, te da ne smijemo potrošiti svoj život na poslušnost drugima. Sreća, umjesto dužnosti, je ključ zdravog života.
JETRA – duh ili duša nisu medicinski priznati organi, no ipak imaju duboke implikacije za našu dobrobit. Svaki put kada smo doživimo disharmoniju duha možemo doživjeti simpatički odgovor jetre, organa koji u tijelu obavlja isti posao kao i duša za Jastvo, jer jetra čisti tijelo i pohranjuje hranjive tvari u krvotok za buduću uporabu. Neuravnoteženost duše ili duha može dovesti do nečistoće u krvi, otvrdnjavanja ili upale jetre te drugih potencijalno po život opasnih stanja. Kako bi se to izbjeglo, potrebno je napraviti duhovno čišćenje, pronaći područja samoosuđivanja, krivnje, srama ili drugih duhovnih kriza.
ŽUČ – sposobnost kritičke analize odnosno mudre prosudbe. Žuč je “analitička kiselina” koju izlučuje jetra i koja se pohranjuje u žučnoj vrećici za lučenje u probavni organ gdje “analizira” hranu. Svaki put kada smo pod velikim stresom, zbog analiziranja stvari koje se događaju u našim životima, možemo doživjeti smetnje u obliku neravnoteže probavnih kiselina koje mogu dovesti do probavnih smetnji, upale žučnog mjehura, žučnih kamenaca i slično. Preporuka je točna analiza stresa, a često će se raditi o odnosima ili situacijama u kojima nismo bili ispravno kritični jer nismo izrazili iskreno mišljenje čime smo naručili vlastiti osjećaj pravičnosti.
ŽELUDAC – zadovoljavanje ambicija. Naš osobni apetit i sposobnost probave (analize) se odražava primarno u želucu. Svaki put kada prolazimo kroz promjenu naših ambicija (ili apetita za uspjehom) u životu, možemo doživjeti razne probleme s želucem, od mučnine (želja za odbacivanjem prošlih ambicija), nedostatka apetita (nesigurnosti u vezi toga što stvarno želimo u životu) do nervoze želuca (hoće li naše ambicije će biti uspješne), a moguć je i razvoj ulkusa želuca (prenaglašavanje uspjeha naših ambicija). Holistička preporuka je temeljita analiza onoga što smatramo uspjehom.
TANKO CRIJEVO – učinkovitost je prirodni nastavak naših ambicija, a ogleda se u funkciji tankog crijeva gdje se hrana “melje” i sustavno smanjuje na korisne elemente. Kada je naša sposobnost postizanja ciljeva u vidu “mljevenja prepreka” umanjena, možemo iskusiti probleme u ovo dijelu u vidu grčeva, bolova, plinova ili drugih probavnih problema. Preporuka je ponovna evaluacija karijere i ciljeva u vidu logičkog rješavanja problema, a time i poboljšavanja učinkovitosti.
SLEZENA – njegovanje obiteljskih odnosa. Kada se hrana svede na korisne elemente, oni se upućuju slezeni koja ih distribuira u tijelo putem krvi što je zrcalna refleksija njegovanja obiteljskih odnosa. Kada imamo problema s njegom u obitelji možemo doživjeti odgovor u obliku loše asimilacije hrane ili nemogućnosti ispravnog korištenja unesenih nutrijenata što može dovesti nadutosti, proljeva, iscrpljenosti ili bolova u sredini leđa i trbušnom području. Holistički preporuka je duhovno savjetovanje o obiteljskim odnosima koje će biti usmjereno na njegovanje odnosa.
GUŠTERAČA I RAZINE ŠEĆERA U KRVI – naša osobna “slatkoća” (dobrota). Jedna od osnovnih hranjivih tvari u tijelu je šećer u krvi, najviše iskoristiv nutrijent koji se nakon probave šalje u krv. Šećer regulira gušterača koja određuje razinu i količinu šećera u krvi. Svaki put kada imamo problema s vlastitom slatkoćom – dobrotom, možemo doživjeti odgovor u obliku neuravnoteženosti šećera u krvi što uključuje i hipoglikemiju i dijabetes. Preporuka je sagledavanje vlastite slatkoće – dobrote, jesmo li previše dobri, dakle nesposobni izraziti ljutnju, frustracije i svoje osobne potrebe.
DEBELO CRIJEVO, SLIJEPO CRIJEVO I REKTUM – otpuštanje prošlosti. Nakon što smo probavili svoja iskustva, moramo ih otpustiti, baš kao što to radi tijelo s probavljenom hranom. Kada imamo problema s otpuštanjem prošlih iskustava, bez obzira radi li se o krivnji ili vezanosti uz status quo situaciju, možemo doživjeti simpatički odgovor iz donjeg dijela crijeva, što dovodi do boli, upale, krvarenja ili čak ruptura te perforacija. Holistička preporuka je da dopustimo otpuštanje prošlih situacija i emocija, kao i odnosa, koji više nisu dobri za nas, baš kao što to tijelo radi s jučerašnjom probavljenom hranom.
BUBREZI – iscjeljivanje krvne loze. Naša krvna loza, genetska obitelj ili domaćinstvo je jednako sposobno otpustiti prošlost baš kao i svaki pojedinac. Stare tradicije, stresovi zbog zlostavljanja, vjerski stavovi i mnoge druge traumatske ostavštine koje mogu sretne odnose učiniti nemogućim, mogu uzrokovati nepodnošljive probleme i dovesti do odgovora bubrega, organa koji obavljaju funkciju pročišćavanja krvi što dovodi do infekcije, bubrežnih kamenaca, pa čak i zatajenja bubrega. Za ozdravljenje je potrebno ostaviti obiteljske prisilne obrasce, vjerovanja ili ponašanja koja dovode do nesloge. Iako to može dovesti do međuljudskih stresova to će imati ljekoviti učinak na bubrege. Obiteljske tradicije su jedino vrijedne ako su zdrave za sve članove obiteljske loze.
MJEHUR – oslobađanje od društvenih pritisaka. Voda za tijelo/um/duh predstavlja podijeljene emocije. Svaki put kada imamo poteškoće da naše društvo dijeli s nama emocije, možemo doživjeti poteškoće u ispuštanju mokraće iz mokraćnog mjehura. S druge strane, društvene situacije koje su pod velikim pritiskom mogu dovesti do inkontinencije ili infekcija u urinarnom traktu. Spolno prenosivi virusi, kao društvene bolesti, su još jedan pokazatelj pretjeranog naglaska na odnose u društvu. Holistička preporuka je otpuštanje pritiska, pronalazak načina kako se opustiti u tome kako društvo gleda na nas i kako se mi uklapamo u društvo.
REPRODUKTIVNI ORGANI – ponovno stvaranje života. Bez obzira na spol, svatko od nas ima sposobnost davanja života na gotovo božanskoj razini, kroz seksualnu reprodukciju kao i drugim aktima kreativnosti. Od umjetnosti do društvenih promjena, postoje mnogi načini ponovnog stvaranja života i svi su za jedinstvo uma, tijela i duha simbolizirani kao spolni organi i njihova funkcija. Iako svi znamo da seksualna privlačnost postoji kao reproduktivni razlog, često previđamo činjenicu da je, holistički gledano, svaka seksualna želja zapravo želja za ponovnim stvaranjem živih ljudi i općenito kreacijom. Ukoliko netko pati od disfunkcije spolnih organa, treba podrobno sagledati svoju seksualnu želju, pokušavajući je vidjeti kao želju za ponovnom kreacijom. Stres ili disfunkcija spolnih organa holistički znači krizu kreativnosti.
KRALJEŽNICA – se odnosi na naš stav i filozofiju. To kako se držimo uspravno, naš stav, za jedinstvo tijela, uma i duha se odnosi na naše vlastito mišljenje koje je uvjetovano našom osobnom životnom filozofijom. Kada doživimo povredu te filozofije ili samopoštovanja, možemo doživjeti promjene u kralježnici u vidu raznih bolova, grčeva, problema s živcima i drugih problema. Holistička preporuka je filozofsko sagledavanje stavova, traženje eventualno zastarjelih ideja o sebi koje takva trauma ističe, kao i svaki problem sa samopoštovanjem koji imamo.
KRIŽNA KOST – ono što je sveto. Temelj nečije filozofije u životu je ono što netko drži svetim ili životvornim, tako da što god da nam se božansko (pod bilo kojim imenom) dogodi, to utječe na naš odnos s dnom kralježnice. Ako doživimo nešto što može uznemiriti odnos s božanskim, možemo iskusiti odgovor u obliku boli, pomaka kosti ili drugih ozljeda. Holistička preporuka je rekonekcija s božanskim na bilo koji mogući način – meditacijom, tečajem duhovnog razvoja pa čak i vjerskim preporodom. Poanta je u ponovnom usklađivanju s božanskim.
KUKOVI – odnose se na ritam života. Kukovi zadaju ritam ili brzinu naših pokreta pri kretanju, a prema tome, sve što izaziva ili mijenja tempo našeg života (od starenja do iznenadnih zahtjeva za bržim napretkom) može izazvati traumu kukova. Preporuka je ponovno vrednovanje tempa našeg svakodnevnog života, s naglaskom na više osjetljiv i učinkovitiji ritam.
NOGE – osobna potpora. Noge su naši primarni nosači i način na koji se zauzimamo za sebe te kao takve one odražavaju holističko značenje prava na život ili financijsku samodostatnost. Sve što mijenja našu sposobnost samopodrške može izazvati odgovor u obliku boli ili ozljeda. Holistička preporuka je planiranje samopomoći i postizanje promjena kako bi samopodrška bila više održiva.
KOLJENA – klanjanje većem dobru. Život nas često stavlja u situacije u kojima se spuštamo “na koljena” kako bismo ispunili obaveze i služili većem dobru, a odnosi se na potrebe obitelji ili društva. Takve situacije mogu izazvati odgovor u obliku problema s koljenima, a preporuka za ozdravljenje je da u potpunosti izrazimo svoje osjećaje dok obavljamo svoju dužnost u službi većeg dobra. Na taj način možemo ispravno poštivati svoje vlastite interese kao i one koji su veći od osobne važnosti.
GLEŽNJEVI – promjena smjera u životu. Niti jedan drugi dio naše anatomije nije tako presudan za smjer hodanja kao što su to gležnjevi, te će holistički gledano, svaka trauma oko toga u kojem smjeru nastaviti kao i sukob s drugim osobama oko smjera u kojem se krećemo zajedno, uzrokovati odgovor u obliku boli ili ozljeda gležnjeva. Preporuka je pažljiva analiza životnih smjerova svih područja kao i pronalazak područja sukoba s drugima iz neposredne skupine.

STOPALA – zauzimanje stava i podnošenje. Svi smo pod utjecajem naših odnosa s drugima te je često teško postići da naš osobni stav bude cijenjen od strane onih do kojih nam je stalo ili onih s kojima surađujemo. Kada stres koji ovo uzrokuje postane veći nego što možemo podnijeti možemo patiti od problema sa stopalima. Holističko rješenje u svim takvim situacijama je jasno definirati gdje “stojimo” u pitanjima od značaja, potražiti područja sukoba s drugima te postići da naš stav bude prepoznat i potvrđen od strane osoba oko nas.
TABANI – kontakt s prirodom. Koža naših stopala je u najvećem kontaktu s Majkom Zemljom stoga ona posljedično nose sav stres koji možemo imati zbog nedostatka kontakta s prirodom. Ozljede ili drugi problemi na tabanima ukazuju na veću potrebu za povezivanjem s prirodom, što je moguće ostvariti na više načina.
Svi smo odgovorni za kvalitetu energije koju emitiramo u kolektivnu svijest ovog planeta. Podizanjem osobnih frekvencija i vibracija kroz gajenje viših osjećaja, polako ćemo, ali sigurno izbrisati patnju, bol, tugu i osjećaj odvojenosti od izvora. Samo kroz pročišćavanje vlastitih tijela te brigom o kvaliteti misli i emocija koje prenosimo moći ćemo stvoriti novu razinu zdravlja u svima nama.
Portalosuma.com   preuzeto sa:.aura.ba